Schoolsoft

På Väsby Nya Gymnasium använder vi Schoolsoft som vårt digitala informationsverktyg där bland annat sjukanmälan sker.

Schoolsoft är ett digitalt och pedagogiskt informationsverktyg där vårdnadshavare kan se sitt barns schema, närvaro, matsedel, kalender samt viktig information från skolan. Schoolsoft finns att ladda ner som applikation till mobila enheter.

Konto för vårdnadshavare

När en elev blivit inskriven hos oss skapas ett konto för vårdnadshavare, som loggar in med Bank-ID. Vårdnadshavare som inte har Bank-ID, eller behöver hjälp med inloggningen på annat sätt, kan kontakta vår elevadministratör Anna-Karin:
anna-karin.gregorsson@upplandsvasby.se

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs av vårdnadshavare i Schoolsoft. Har du inte hunnit få tillgång till Schoolsoft, kan du skicka e-post till ansvarig mentor enligt följande:
förnamn.efternamn@upplandsvasby.se

Kontaktuppgifter till personal och ledning på Väsby Nya Gymnasium

Så loggar du in på Schoolsoft

Välj ”vårdnadshavare” i rullistan och logga in i Schoolsoft med Bank-ID. Manualer för Schoolsoft hittar du längst ner på den här webbsidan under "relaterad information".

Min profil

Registrering av dina kontaktuppgifter gör du själv under "Min profil". Det är viktigt att båda vårdnadshavarna registrerar en e-postadress och ett mobilnummer.

Kom ihåg att alltid uppdatera dina kontaktuppgifter om något ändras.

När eleven fyllt 18 år kan eleven välja att vårdnadshavarnas åtkomst till Schoolsoft ska tas bort.

Senast uppdaterad: 10 juli 2026